Õnn on käegakatsutav

Teadus on tihti ajast taga, aga inimesed on ajast ees. Teadus kinnitab seda, mida me tegelikult teame enda sees.

Mis puudutab õnne, siis see on tegelikult päris asi. Õnneliku inimese keha hingamisrütm, südamelöögid, mõtte- ja tundemaailm on igati mõõdetav ja juba ka kirjeldatud. Selles vallas on suure töö ära teinud Südame Matemaatika Instituut (Hearth Math Institute).

Õnnelikud inimesed taastoodavad õnne ja osa sellest on teadmiste ja oskuste lahke jagamine. Siin mõned laialt kasutuses olevad praktikad ja teadmised, mida saad soovi korral juba täna kasutama hakata.

Tähelepanu teadlik suunamine sellele, mis on Sinu jaoks oluline, soovitud ja edasiviiv ja head enesetunnet loov. Sa saad valida sadade ja tuhandete kui mitte miljonite valikute vahel, millele oma tähelepanu suunata. Kuidas see käib? Võib-olla Sa oled siiani arvanud, et Sinu tähelepanu elab oma elu ja ei allu Sinu soovidele. Tea, et tegelikult on tähelepanu üks Sinu sisemistest tööriistadest, mis allub Sinu soovile. Näed maailmast seda, millele suunad oma tähelepanu. Igal hetkel on Sul tegelikult miljoneid valikuid, kui Sa vaid seda teadvustad. See, mida tunned ja mõtled sõltub suuresti sellest, millele oma tähelepanu suunad. Sinu teodki olenevad sellest.

Teadvusta tundemaailma suurust ja olulisust – tunded annavad Sulle olulist infot Sinu enda, Sinu tegemiste ja suhete kohta. Positiivne tunne viitab sellele, et kõik sujub ning negatiivne sellele, et miski vajab tähelepanu ja uurimist. Saa teadlikumaks oma tunnetest neid alguses teadvustades ning siis jälgides kuidas ja mille tulemusel nad muutuvad. Alusta lihtsalt jälgimisest.

Ava endale maailma ilu ja võlu – avasta ja tutvusta endale maailma. See viib Su uutele radadele ning toetab Sinu kasvamist inimesena. Selleks võivad olla suuremad või väiksemad sündmused või lihtsalt hetked. Vaata, vaatle ja koge maailma lähemalt ja detailsemalt. Uute vaatenurkade ja tajudega. Maailm on midagi palju enamat kui igapäevarütmis arvame selle olevat. Lisa igasse kuuse mõni hetk või sündmus, mis avab Sulle maailma sügavust ja kaunidust. Märgi need kalendrisse ja ole positiivses ootuses.

Õnnelikumad lähisuhted – Harvardi ülikooli proffessorite läbi viidud pikaajaline õnneuuring kinnitab veelkord, et lähisuhted on õnne peamiseks faktoriks. Siiski on enamikule kaasaja inimestele vähem või rohkem just lähisuhted väljakutseid pakkuvateks pingeallikateks. Enamasti alahinnatakse suhete ja suhtlemisega seotud teadmiste ja oskuste olulisust. Need, kes teraapiakabinetist raamatuid kaasa on saanud, on tänulikud ja üllatunud uute teadmist positiivsest mõjust suhetele.

Sinu soovid ja unistused – mõned inimesed ei vaja unistusi, teised jälle vajavad neid väga ning kannavad neid sügaval oma südames. Inimesed on ju erinevad. Tihti on meil suuremad unistused siis kui meie elus on keerulisem periood. Unistused annavad siis lootust, et ehk ühel päeval on kõik parem. Kõik võib ka olla hästi kuid me unistame siiski. Anthony Robbins ütles ühes oma raamatus, et enamik inimesi jätab oma unistused täielikult realiseerimata, sest nad ei oska arvata, et aasta jooksul jõuavad nad tunduvalt vähem, kui eeldasid. Samas kümne aasta jooksul tunduvalt rohkem. Kui unistad, siis anna endale aega unistuste realiseerimiseks.

Kirjuta õnnest – me unustame kuidas me end tundsime või mida tegime kui elu läheb helgemaks ja probleemid lahenevad. Vahel me unustame isegi oma lemmikretsepti või raamatu pealkirja kui seda pikalt kasutanud pole. Mälu lihtsalt toimib ja töötab nii, et ta unustab selle, mida me harva kasutame. Kui Sa soovid teada, kas või kuidas Su elu kulgeb, siis tee märkmeid. Kui oled muutuste perioodis ning liigud õnnele lähemale, siis aitavad märkmed Sul näha toimunud muutusi, mis muidu märkamata võivad jääda. Märkmete abil saad meenutada teadmisi ja oskusi, mis omandatud, kuid pikalt kasutuses pole olnud.

Õnne ja armastust Sinu igapäevaellu!

Foto Shyamanta Baruah / Unsplash