Võti vastusteni – holistiline rännak Sinu sisemaailma

Holistiline rännak on üks maagiline ettevõtmine. See on midagi, mida enamik ei kujuta ette, sest pole sellest midagi kuulnud. Need, kes seda kogenud peavad seda normaalseks ning on osa inimesi, kes kord-kaks aastas käivad vastuste saamiseks rännakut tegemas.

Terapeudina meeldib mulle rännakuid läbi viia – need on efektiivsemad ja kiiremad kui pikad ja lohisevad vestlused. Rännakus on palju suurem tõenäosus oluliste „ahhaa“ hetkedeni jõuda. Ja kolmas pluss on see, et rännakus loodud muutused on püsivamad.

Astu enda sisse …

Rännakud algavad lõdvestusega mida inimesed väga naudivad. Neil on silmad kinni ja nad lesivad mõnusalt voodis ning kuulavad seda kuidas terapeut juhendab neid lihtsalt olema ja lõdvestuma. „Hinga sisse ja hinga välja, lase kõigel minna, kuula helisid siin ja väljaspool, lihtsalt lõdvestu“ on see mida terapeut rahuliku häälega räägib. Inimene lõõgastub, lõdvestub ja rahuneb. Tema mõtted aeglustuvad ning tähelepanu liigub välismaailmast tema sisse. Tal on lihtsam tähele panna ja märgata oma tundeid ja mõtteid.

Pärast lõdvestust alustab terapeut rännaku juhendamisega. Rännakute algused on natukene erinevad olenevalt inimesest. Levinuim algus on seotud oma südame vaatlemisega oma kujutluses ning käe asetamisega ukselingile, mille avanedes veelgi sügavamale südamesse liigutakse. Südame keskel on südame püha ruum, kus toimub kohtumine selle korra rännaku abilisega.

Enamik inimesi, ka need, kes igapäevaselt on väga loogilised kogevad rännakut kui midagi väga loomulikku. Seda seetõttu, et lõdvestunud seisund on sama, millesse nad unistades, mediteerides, oma mõtteid mõlgutades või õhtul uinudes loomulikult liiguvad. Mõned inimesed nad tajuvad kõike ehedama ja vahel kirkamanagi kui siis kui silmad lahti igapäevatoimetusi teevad. Nad on korraga väga elus ja kõik on uskumatult ehe.

Mis on lugu, mida täna soovid uurida ja lahendada? Millele vastust otsid?

Kohtumisele rännaku abilisega, kes on ilmunud igasuguste nimede ja tegelastena, järgneb soovi edastamine. Esimestel kordadel aitab terapeut suunata ja sõnastada, sest inimesed on niivõrd hämmingus oma sisemaailmast või alles harjuvad sellega. Seejärel asutakse teele.

Sinu sisemaailm toimib omamoodi kindla struktuuri ja rütmi järgi. Ta soovib suunduda alati pingevabama ja harmoonilisema suunas. Seetõttu juhtub vahel nii, et kõik tallele pandud ja lahendamist vajavad lood tahavad kohe esile kerkida. Terapeudid suunavad enamasti samm-sammulise lahendamise suunas, sest kõike korraga lahendada ei jõua.

On inimesi, kes pärast oma soovi edastamist justkui hetkega avastavad end loost või mineviku olukorrast, mida uurides nad vastusteni jõuavad. Teisi viib nende endi abiline käekõrval mõnda elus varem toimunud seika uudistama. Terapeut toetab ja juhendab rännaku kulgemist.

Kuigi kõik rännakud on erinevad nagu raamatudki, siis sarnasus on see, et enamiku inimeste puhul toimib rännak uskumatult hästi.

Vabanemine füüsilistest pingetest ja haigustest

Tihti kogevad inimesed rännates, et nende keha reageerib. Kuskil on pinge või valu, mida ennem ei olnud. Nad üllatuvad kui saavad teada, et need on kehasse talletunud pinged – emotsioonid, tunded, väljendamata mõtted ja tagasi hoitud impulsid.

Nad kogevad esimest korda seda, kehasse talletunud pingeid on võimalik vabastada. Selleks kasutatakse erinevaid tehnikaid. Tulemuseks on tunne, et pinge on vabanenud ja muutus on toimunud. Kui tegemist on füüsiliste haigustega, siis vahel juhtub ka nii, et see haigus taandub. Teraapia abil füüsilistest haigustest tervenemisest räägitakse avalikult vähe, sest terapeudid hoiavad konfidentsiaalsust ning nende jaoks on eelkõige oluline, et inimene on jõudnud soovitud tulemuseni. Füüsilisest haigusest tervenemine on vaid osa sellest.

Ühe tavalise rännaku ajal lendab aeg kiiresti kuigi tegemist on pooleteise kuni kahe tunni pikkuse avastusretkega. Sisemaailmas on inimeste ajataju teistsugune ning vahel nad tajuvad, et rännak on kestnud vaid loetud minutid. Nad on igas sündmuses nii sees, et aeg lendab.

Kuidas toimub muutuse loomine?

Holistilises rännakus toetab terapeut iga rändajat leidma vastuseid, saama selgust ning looma soovitud muutusi. Selleks on terapeutidel mitmeid meetodeid, mida nad kasutavad. Rändaja kirjeldab seda, mida ta näeb ning terapeut annab nõu ja soovitusi, mis suunavalt toetavad.

Enamik muutusi luuakse mõne olukorra uurimisel ja muutmisel. Muutus inimese sisemaailmas toimub mitmetel tasanditel korraga ning seetõttu on see tugevam ja toimivam kui lihtsalt vestlus.

Milliste teemade holistilisse rännakusse tullaks?

Holistiline rännak on abiks mitmete olukordade uurimisel, lahendamisel ja vahel lihtsalt vastuste leidmisel. Selle abil saab lahendada ja tervendada suhteid, lõpetada leinaprotsesse, uurida füüsiliste haiguste põhjuseid, tegeleda töö ja karjääri teemadega, vaadata sõltuvuste tagamaid, tegeleda töö teemadega (meeskonnad, ettevõtte edasine areng), maandada stressi jne.

Kuidas muutustele viimane lihv antakse?

Terapeudid on harjunud kümneid lehekülgi käsitsi kirjutama. Mõned salvestavad ja annavad Sulle salvestuse kaasa. Eesmärk on kõigil üks – integreerida sisemaailmas saadud teadmised ja oskused igapäevaellu, et need täielikult elus rakendada.

Teraapiakabinetist välja astudes on Sul käes rännaku märkmed – Sa tead ja mäletad enamust. Kuid tõenäoliselt ei mäleta Sa iga sõnastust, kirjeldust ja tunnet. Sinu põhiline muutus toimub Sinu enda mõtete, tunnete, reaktsioonide, uskumuste ja kõige muu teadvustamisel. Sa loed oma märkmeid või kuulad salvestust ja oled seekord kõrvalt vaataja. Sa märkad detaile, mis on Sulle olulised ning mille abil mõistad end ja oma elu paremini.

Terapeudid annavad juhise, mis kirjeldab, millisel viisil on märkmeid või salvestust kõige parem läbi töötada. Enamasti on see käsitsi kirjutamine. See on piisavalt aeglane tegevus, et teadvustada ja tähele panna olulisi detaile.

Kui Sa oled nelikus, siis neliku kohtumised algavad eelmise kohtumise rännaku aruteluga. Terapeut aitab suunata tähelepanu veelkord olulisele valides sobivad küsimused ja mõtted, mis Sind edasi aitavad.

Nelikuvälisel ajal, kui käid korra või kaks aastas, on Sul võimalus oma terapeudiga ühendust võtta ning saata talle oma mõtted e-kirja teel, helistada või vajadusel leppida kokku uus kohtumine.

Kui Sa soovid rohkem teada saada holistilisest rännakust, siis kirjuta maria@mariamathiesen.com

Foto Jacob Townsend on Unsplash