Kallis laps, ma väga armastan Sind!

„Kallis laps, ma väga armastan Sind“ on sõnad, mis puudutavad nii suure kui väikese inimese südant. Me unustame, et meie lapsed, nii väikesed kui suured, vajavad, et neile väljendataks armastust sama moodi ja tihti kui abikaasadele ja elukaaslastele. Lapsed, kes tunnevad, et nad on armastatud ja teavad seda, on palju rahulikumad, tervemad, õnnelikumad koostöö altimad ja hoolivamad.

Miks me seda siis ei tee? Meil lihtsalt puudub harjumus ja teadlikkus. Upume oma igapäevastesse kohustustesse ja unustame, et kõige kallim vara on meie lähedased. Sealhulgas alati ka lapsed. Ja kõige olulisem on pühendada neile hetki, milles me väljendame selgelt, armastavalt ja hellalt oma mõtteid ja tundeid.

Väga paljud täiskasvanud pole kunagi oma vanematelt lapsepõlves kuulnud sõnu, mis väljendaksid armastust. Ikka kriitikat, mille kaitseks öeldakse, et ma ju armastan Sind. Väga suur vahe on, kas Sulle öeldakse rahulikul hetkel, armastava häälega, et Sind armastatakse või öeldakse seda koos kriitikaga. Mõnda täiskasvanut pole lapsepõlves kritiseeritud kuid armastust ka väljendatud pole.

Suhted, igasugused suhted*, muutuvad võluväel kui inimesed hakkavad tagasi peegeldama head. Väljendama tänu ja armastust. Regulaarselt ja igapäevaselt.

Lapsed kasvavad palju sirgemaks ja tervemaks kui tunnevad ja teavad kindlalt, et nad on armastatud. Kui seda väljendavad vanemate ja neid ümbritsevate täiskasvanute sõnad ja teod. Neil lastel on täiskasvanutena lihtsam väljendada tundeid enda lähedastele, lastele ja partneritele.

„Ma armastan Sind mu kallis laps ja olen tänulik, et Sa oled!“ on imeline lause, mida saad korrutada oma mõtetes, kui seda veel lapsele öelda ei julge. Ühel päeval on Su mõtted ja Sa ise sellega harjunud ja Sa avastad, et seda mõelda ja öelda on loomulik ja hea. Sinu laps ei pruugi esimesel korral reageerida, sest ta pole harjunud seda kuulma ega vastu võtma. Ta ju kohe alguses ei tea selle tähendust. Anna talle siis aega ja vajadusel seleta, mida Sa tunned ja mõtled kui neid sõnu talla lausud.

Väljendades regulaarselt oma lapsele tänu ja armastust, häid tundeid ja mõtteid, märkad peagi, et ta teeb sama. Lapsed peegeldavad ja võtavad üle neid ümbritsevate inimeste käitumisviise, väärtusi ja harjumusi. Pole ime, kui peagi avastad, et Sinu ja Su lapse suhe on muutunud pehmemaks, hoolivamaks ja armastavamaks.

 

*v.a. suhted, kus üks pool on tugevalt verbaalselt vägivaldsete käitumisharjumustega.

Foto: Bart LaRue Unsplash