Hoogu juurde Sinu 2018 aasta soovidele ja eesmärkidele. Mõned mõtted, mis vajadusel abiks on.

Kõige olulisem eesmärk fookuses 

Milline on Sinu jaoks kõige olulisem soov või eesmärk, mille osas soovid alustamist või täitumist sellel aastal? Kui Sul on suuri eesmärke või soove, siis keskendu korraga ühele. Kui mitu väikest, siis mitmele. Ühele on kergem keskenduda ning seda suurem on tõenäosus täitumiseks.

Pühendu iga päev 

Kui Su soov on Sulle tõeliselt oluline, siis pühenda sellele iga päev oma aega ja energiat. Nii hoiad ta fookuses ja meeles ning näitad endale, et võtad seatud eesmärki tõsiselt. Harjumusel on eesmärkide täitmisel tähtis roll. Enamik eesmärke ei jää täitmata mitte sellepärast, et neid poleks võimalik täita vaid seetõttu, et ei suunatud piisavalt aega ja energiat eesmärgi täitmiseks vajalike harjumuste välja kujundamisele.

Ole paindlik ja tee vajadusel muudatusi 

Uue eesmärgi poole liikumine on justkui tundmatus kohas matkal olemine. Sa ei tea alati, milline on maastik ja milline on ilm, ning milline on just Sulle sobiv lähenemine, suhtumine, harjumused. Seetõttu ole vajadusel avatud ja paindlik muudatuste tegemisel. Avatus ja valmisolek vajalike muudatuste tegemisel viib Sind kergemini sihile.

Ole avatud vajalikele teadmistele 

Kui eesmärkide ja soovide täitmine oleks nii lihtne, siis teeksid seda paljud ja pidevalt. Tegelikult on eesmärkideni jõudmine palju keerukam kui arvatakse. Üks oluline oskus ja suhtumine, mis Sind kindlasti edasi aitab on vajalike teadmiste hankimine ning nende kasutamine. Ära kohku tagasi sellest, et oled eksinud või Su teadmine ei toiminud. Küsi ja võta vastu see, mis Sind aitab ja toetab ning rakenda julgelt, et teada saada, kas see ka Sind soovitud eesmärkideni aitab.

Hoia siht silme ees, et oleksid teel 

Teadvusta  selgelt seatud soovi ja eesmärgi olulisust Sinu jaoks. Keskendu soovi täitumisega seotud positiivsetele tunnetele kui kipud järge kaotama või keegi Sind teelt kõrvale ahvatleb. Mida suurem on selgus Su sees, seda suurema tõenäosusega saavutad soovitu. Alateadvus toimib nii, et kui midagi on Sulle piisavalt olulist, siis hakkab alateadvus Sind Sulle soovitud suunas juhatama.

Tunnusta end väikeste võitude puhul 

Tunnustamist, eriti enese tunnustamist alahinnatakse. Tegelikult toetab just tunnustamine oluliste edusammude nägemist ja samm-sammult eesmärkide poole liikumist. Lisaks annab tunnustamine vajalikku positiivset energiat väljakutsetega toime tulemiseks. Luba endal ennast tunnustada iga kord kui oled teinud midagi, mis keerukas, uus, tundmatu, raske kuid samas vajalik eesmärgini jõudmiseks.

Usun ja loodan Sinusse ning soovin, et 2018-2019 aastavahetusel saad tähistada oma soovide ja eesmärkide täitumist!

Foto Warren Wong / Unsplash

Kuidas luua rahulikud ja südamlikud pühad

Jõulupühad kujunda rahulikuks ja südamlikuks ning selliseks, mis täidavad Sind heade tunnete ja kogemustega. Just nendega, mida soovid ja vajad, et end pühade ajal hästi tunda.

Võta endale aega tunnetamiseks, mis on see, mida järgnevatel nädalatel vajad ja soovid ning lähtu võimalusel oma valikutes ja tegevustes eelkõge nendest. Pühadekogemus oleneb palju oma soovide teadvustamisest ja ellu viimisest.

  • Sotsiaalsed üritused ja sündmused – pühadeaegsed pereüritused võivad olla toredad, aga ka väga koormavad. Kui soovid, siis osale rõõmuga kui mitte, siis teadvustada, et tegelikult on õigus nendest ära öelda ning kellegil pole õigust etteheiteid teha.
  • Üksi pühade ajal – nii mõnigi pereinimene ihkaks pühade ajal puhata ja üksi olla. Ning see, kellel lähedasi pole ihkaks jälle kellegi seltskonda. Kui oled üksi, siis tea, et on palju neid, kes veedavad pühad edukalt üksi, tehes seda mida nad tahavad vabana enda painutamisest kellegi soovide ja ootuste järgi. Üksi veedetud pühade eelis on see, et on ainult üks inimene, kelle soovidest lähtuda.
  • Sügavad tunded – jõulusid iseloomustavad üle võimendatud positiivne emotsioon, mis omakorda automaatselt võimendab negatiivseid emotsioone. Ole sellest teadlik, et kui negatiivsed mõtted ja tunded kerima hakkavad, siis juhi ennast sõbralikult nendest eemale ning vajadusel pöördu hiljem teraapiasse. Lõpetamata leinaprotsessid on levinuimad, mis pühade ajal endast märku annavad.
  • Kingitused, mis puudutavad – lapsed soovivad ühiseid tegevusi täiskasvanutega, lähedased häid sõnu, materiaalselt nõrgemas seisus inimesed praktilisi asju ning kõik ülejäänud on tänulikud kui neid pigem väikeste kingitustega üllatatakse või nendest säästetakse. Ennem kui kinke „tootma“ hakkad tunneta kingisaaja vajadusi või küsi talt soovitusi. Parim kink on kink, mis on kooskõlas kingisaaja soovidega!
  • Mälesta lahkunud lähedasi – kui Sul on kalleid inimesi, keda pole enam, siis süüta küünlad nende mälestuseks. Võta aega meenutada head ning saada neile tänu kõige selles hea eest, mida tänu neile kogenud oled. Vahel pole käesolevad ajad parimad, aga möödunus on südantsoojendavad hetki, millesse oma mälestustes reisida, et häid tundeid taaskogeda.
  • Soovid uude aastasse – pühade ja aastavahetuse vahepealne aeg on sobiv aeg peatumiseks, et möödunud aastale tagasi vaadata ja uuele mõelda. Võta aega, et enda jaoks aasta kokku võtta ning teele saata. Oli see aasta selline nagu ta oli. Suuna ka oma tähelepanu uude aastasse. Mida Sa uuelt aastalt ootad? Mida soovid ja vajad? Mis on Sinu jaoks oluline? Mõtiskle, jäta meelde, pane kirja või lase lihtsalt soovid ja mõtted vabaks. Loodame, et uuel aastal tuleb võimalikult palju seda, mis Sind puudutaks ja Su südame heade tunnetega täidaks!

Soovin Sulle rahulikku pühadeaega!

Foto: chuttersnap / Unsplash

Astu kriisist välja

21. sajandi võib kuulutada muutuste sajandiks, nagu iga teise, aga ka sisemiste kriiside omaks. Eelmised sajandid on läinud sõdade ja füüsiliselt ellu jäämise eesmärgil. See sajand on samm edasi. Meil on vaja jääda ellu ka hingeliselt. Saada aru, mõista ja tunnetada selle olemust ja sisu.

Väga paljud on kriisis

Suuremas kriisis, kui arvatakse. Ilusad pildi Facebookis, kus ülistatakse vaid positiivset emotsiooni on kriisi märk. Kurbus, viha, pettumus ja paljud teised ehedad ja päris tunded on varjatud ja tehtud halbadeks ja olematuteks. Mida suurem on kaugenemine päris tunnetest, seda suurem on kriis ühiskonnas ja üksikindiviidis.

Tänase päeva kriisi sisuks on üksindus ja toetuse puudumine

Paljudel pole kellegile end avada, et saaks muutuda nähtavaks endale ja hakata mõistma, mis tegelikult toimub nende endi sees. Need, kes jõuavad teraapiasse saavad astuda samme lähemale endale, rääkida sellest, mida nad päriselt tunnevad ja arvavad ja mis võivad olla selle põhjused. Me teraapias ei vähenda, ei suru alla, tee olematuks, ega põgene selle eest, mis tegelikult on olnud ja on. Me teame, et see on vaid üks osa, mis annab märku, et midagi on jäänud õhku, midagi on jäänud lahendamata ja miski on küps avastamiseks ja muutmiseks. Aga mitte pealispindselt ja kosmeetiliselt vaid sügaval tasandil, seal kus tegelikult toimuvad muutused.

21. sajandi lahutatud põlvkonnad

Meie armas 21.sajand, kus kõike on külluses ja kõigil on kiire, et teha ära palju tööd on viinud sinna, et suur osa põlvkonnast kasvab üles ilma tõelise, armastava, toetava vanema põlvkonnata. Neil oleks ehk midagi öelda, aga vahel on noorem põlvkond juba nii pettunud, et neil pole enam tahtmist kuulata. Või on vanem põlvkond nähtamatult (vaimselt vägivaldne) surudes peale ja tahtes võimutseda või liigselt alkoholi tarbinud ja sellega ehitanud seina enda ja teiste vahele. Suurt valu, kurbust ja viha tunnevad need, kelle elus on nii.
Igal juhul on meil põlvkond, kes vajab tuge ja turvatunnet, aga on hoopis jäänud üksi. Hingeliselt üksi.

Teraapias saab olla aus

Need, kes jõuavad teraapiasse on õnnelikud. See on koht, kus nad saavad tunda ja olla nemad ise. Teraapias ei jäeta neid maha, ega öelda, et nad peaksid olema teistsugused. Ei, neil on õigus olla nemad ise. Aga neil on ka vastutus õppida endid rohkem tundma ja kasvada läbi selle teadlikumaks ja tugevamaks. Neil on vaja õppida seda, mida nende vanemad ei osanud – avada ennast päriselt, oma tundeid, mõtteid ja neid väljendada. Nad saavad sellega hakkama, ja jõuavad samm-sammult lähemale endale, läbi mõistmise ja teadvustamise, et elus on nii palju enamat kui neile esmapilgul tundus.

Lähemale endale ja välja kriisist

Ühel päeval on nad lahti harutanud sündmused ja sügavuti uurinud seda, mida nende varasemad põlvkonnad on tahtnud varjata, väänata või vähendada – perekonna pärand ja saladused – see mis on põlvest põlve valu loonud – mustrid, mis tänase põlvkonna on kriisi viinud. Märkamatult on nende selg sirgem kui kunagi varem ja nad on välja astunud kriisist – targema, tugevama ja teadlikumana.
Loomlikult ei ole kõik kriisis. Kuid igaühes, keda tänasel päeval olen kohanud on küsimusi, suuri ja sügavaid küsimusi, mis vastuseid ja avastamist ootavad.

Targad ja teadlikud

Kui nüüd võis jääda mulje, et teraapias käivad nõrgad ja muserdanud, siis tegelikult on need tihti kaunid, säravate silmadega, säravad inimesed, tugevad ja targad. Erakordsed. Ega tänaval ega tööl ega vahel isegi pereringis oska keegi aimata, et neil on käsil eluperiood, kus nad on silmitsi suurte ja tõsiste teemadega, mida enda sees lahendavad.

Probleemide lahendamine ja elus sügavuti minek pole nõrkuse tunnus. Samuti pole seda abi ja toetuse küsimine kui seda vajad. Keegi ei pea olema kogu aeg ja alati tugev. Keegi pole seda. Meis kõigis on tugevust ja nõrkust, tundlikkust ja tundeid. Me oleme päris ja ehedad inimesed.

Armastust ja häid hetki Sinu tänasesse päeva ja nädalasse!

 

Foto ORNELLA BINNI /  Unsplash

Õnn algab lähedusest ja oskusest olla lähedal

Igapäeva siginat ja saginat on nii palju, et on oht unustada, mis tõeliselt oluline on. Sina ja Sinu suhted on kõige olulisemad. Inimesed Sinu elus ja ümber on need, keda hoida, kellesse aega ja energiat panustada.

Head suhted saavad alguse oskusest olla lähedane. Visata maha oma mask ja olla päris, ehe, tundlik, hooliv, tähelepanelik ja avatud.

Õnn on see kui Su lähedal on inimesed, kellega Sa saad jagada oma kordaminekuid, läbikukkumisi, mõtteid, tundeid ja soove. Selleks, et nad Su ümber oleksid on oluline osata neid hoida ja nendest hoolida. Päriselt. Tegudes. Sõnades.

Lähedusega seotud oskused on kõige olulisemad kuid ka kõige vähem väärtustatud. Arvatakse siiani, või tahetakse arvata, et suhted on head iseenesest ja laabuvad ise. See arvamus, eeldus, uskumus on nii mõnedki tuhanded abielud karile saatnud ning teismelised enesetapule juhatanud.

Tunne ja teadmine, et Sa oled oluline, armastatud, hinnatud, kallis ja väga armastatud kannab Su läbi elu ja täidab Su südant heade tunnetega. See sama teadmine ja tunne annab energiat täita unistusi ja eesmärke ja toime tulla raskustega.

Südamerahu ja rahulolu tulenevad sellest, et suhted on korras. Sinu lähedaste selge teadmine ja tunne, et Sina armastad, hindad, hoiad, toetad, kuulad neid ja oled nende jaoks olemas täidab Su lähedaste südamed heade tunnetega.

Sügis ja talv on rahulikud aastaajad, mis annavad aega suhete üle mõtiskleda. Luba endal mõista ja sügavuti tunnetada oma suhteid ning vajadusel uusi teadmisi omandada. Sinu õnnetunne, edu ja tervis on otseselt seotud sellega, millised on Sinu oskused hoida, hoolida ja armastada inimesi, kes on Su ümber ja elus igapäevaselt.

Foto Ludovic François /  Unsplash

Kallis laps, ma väga armastan Sind!

„Kallis laps, ma väga armastan Sind“ on sõnad, mis puudutavad nii suure kui väikese inimese südant. Me unustame, et meie lapsed, nii väikesed kui suured, vajavad, et neile väljendataks armastust sama moodi ja tihti kui abikaasadele ja elukaaslastele. Lapsed, kes tunnevad, et nad on armastatud ja teavad seda, on palju rahulikumad, tervemad, õnnelikumad koostöö altimad ja hoolivamad.

Miks me seda siis ei tee? Meil lihtsalt puudub harjumus ja teadlikkus. Upume oma igapäevastesse kohustustesse ja unustame, et kõige kallim vara on meie lähedased. Sealhulgas alati ka lapsed. Ja kõige olulisem on pühendada neile hetki, milles me väljendame selgelt, armastavalt ja hellalt oma mõtteid ja tundeid.

Väga paljud täiskasvanud pole kunagi oma vanematelt lapsepõlves kuulnud sõnu, mis väljendaksid armastust. Ikka kriitikat, mille kaitseks öeldakse, et ma ju armastan Sind. Väga suur vahe on, kas Sulle öeldakse rahulikul hetkel, armastava häälega, et Sind armastatakse või öeldakse seda koos kriitikaga. Mõnda täiskasvanut pole lapsepõlves kritiseeritud kuid armastust ka väljendatud pole.

Suhted, igasugused suhted*, muutuvad võluväel kui inimesed hakkavad tagasi peegeldama head. Väljendama tänu ja armastust. Regulaarselt ja igapäevaselt.

Lapsed kasvavad palju sirgemaks ja tervemaks kui tunnevad ja teavad kindlalt, et nad on armastatud. Kui seda väljendavad vanemate ja neid ümbritsevate täiskasvanute sõnad ja teod. Neil lastel on täiskasvanutena lihtsam väljendada tundeid enda lähedastele, lastele ja partneritele.

„Ma armastan Sind mu kallis laps ja olen tänulik, et Sa oled!“ on imeline lause, mida saad korrutada oma mõtetes, kui seda veel lapsele öelda ei julge. Ühel päeval on Su mõtted ja Sa ise sellega harjunud ja Sa avastad, et seda mõelda ja öelda on loomulik ja hea. Sinu laps ei pruugi esimesel korral reageerida, sest ta pole harjunud seda kuulma ega vastu võtma. Ta ju kohe alguses ei tea selle tähendust. Anna talle siis aega ja vajadusel seleta, mida Sa tunned ja mõtled kui neid sõnu talla lausud.

Väljendades regulaarselt oma lapsele tänu ja armastust, häid tundeid ja mõtteid, märkad peagi, et ta teeb sama. Lapsed peegeldavad ja võtavad üle neid ümbritsevate inimeste käitumisviise, väärtusi ja harjumusi. Pole ime, kui peagi avastad, et Sinu ja Su lapse suhe on muutunud pehmemaks, hoolivamaks ja armastavamaks.

 

*v.a. suhted, kus üks pool on tugevalt verbaalselt vägivaldsete käitumisharjumustega.

Foto: Bart LaRue Unsplash

Võti vastusteni – holistiline rännak Sinu sisemaailma

Holistiline rännak on üks maagiline ettevõtmine. See on midagi, mida enamik ei kujuta ette, sest pole sellest midagi kuulnud. Need, kes seda kogenud peavad seda normaalseks ning on osa inimesi, kes kord-kaks aastas käivad vastuste saamiseks rännakut tegemas.

Terapeudina meeldib mulle rännakuid läbi viia – need on efektiivsemad ja kiiremad kui pikad ja lohisevad vestlused. Rännakus on palju suurem tõenäosus oluliste „ahhaa“ hetkedeni jõuda. Ja kolmas pluss on see, et rännakus loodud muutused on püsivamad.

Astu enda sisse …

Rännakud algavad lõdvestusega mida inimesed väga naudivad. Neil on silmad kinni ja nad lesivad mõnusalt voodis ning kuulavad seda kuidas terapeut juhendab neid lihtsalt olema ja lõdvestuma. „Hinga sisse ja hinga välja, lase kõigel minna, kuula helisid siin ja väljaspool, lihtsalt lõdvestu“ on see mida terapeut rahuliku häälega räägib. Inimene lõõgastub, lõdvestub ja rahuneb. Tema mõtted aeglustuvad ning tähelepanu liigub välismaailmast tema sisse. Tal on lihtsam tähele panna ja märgata oma tundeid ja mõtteid.

Pärast lõdvestust alustab terapeut rännaku juhendamisega. Rännakute algused on natukene erinevad olenevalt inimesest. Levinuim algus on seotud oma südame vaatlemisega oma kujutluses ning käe asetamisega ukselingile, mille avanedes veelgi sügavamale südamesse liigutakse. Südame keskel on südame püha ruum, kus toimub kohtumine selle korra rännaku abilisega.

Enamik inimesi, ka need, kes igapäevaselt on väga loogilised kogevad rännakut kui midagi väga loomulikku. Seda seetõttu, et lõdvestunud seisund on sama, millesse nad unistades, mediteerides, oma mõtteid mõlgutades või õhtul uinudes loomulikult liiguvad. Mõned inimesed nad tajuvad kõike ehedama ja vahel kirkamanagi kui siis kui silmad lahti igapäevatoimetusi teevad. Nad on korraga väga elus ja kõik on uskumatult ehe.

Mis on lugu, mida täna soovid uurida ja lahendada? Millele vastust otsid?

Kohtumisele rännaku abilisega, kes on ilmunud igasuguste nimede ja tegelastena, järgneb soovi edastamine. Esimestel kordadel aitab terapeut suunata ja sõnastada, sest inimesed on niivõrd hämmingus oma sisemaailmast või alles harjuvad sellega. Seejärel asutakse teele.

Sinu sisemaailm toimib omamoodi kindla struktuuri ja rütmi järgi. Ta soovib suunduda alati pingevabama ja harmoonilisema suunas. Seetõttu juhtub vahel nii, et kõik tallele pandud ja lahendamist vajavad lood tahavad kohe esile kerkida. Terapeudid suunavad enamasti samm-sammulise lahendamise suunas, sest kõike korraga lahendada ei jõua.

On inimesi, kes pärast oma soovi edastamist justkui hetkega avastavad end loost või mineviku olukorrast, mida uurides nad vastusteni jõuavad. Teisi viib nende endi abiline käekõrval mõnda elus varem toimunud seika uudistama. Terapeut toetab ja juhendab rännaku kulgemist.

Kuigi kõik rännakud on erinevad nagu raamatudki, siis sarnasus on see, et enamiku inimeste puhul toimib rännak uskumatult hästi.

Vabanemine füüsilistest pingetest ja haigustest

Tihti kogevad inimesed rännates, et nende keha reageerib. Kuskil on pinge või valu, mida ennem ei olnud. Nad üllatuvad kui saavad teada, et need on kehasse talletunud pinged – emotsioonid, tunded, väljendamata mõtted ja tagasi hoitud impulsid.

Nad kogevad esimest korda seda, kehasse talletunud pingeid on võimalik vabastada. Selleks kasutatakse erinevaid tehnikaid. Tulemuseks on tunne, et pinge on vabanenud ja muutus on toimunud. Kui tegemist on füüsiliste haigustega, siis vahel juhtub ka nii, et see haigus taandub. Teraapia abil füüsilistest haigustest tervenemisest räägitakse avalikult vähe, sest terapeudid hoiavad konfidentsiaalsust ning nende jaoks on eelkõige oluline, et inimene on jõudnud soovitud tulemuseni. Füüsilisest haigusest tervenemine on vaid osa sellest.

Ühe tavalise rännaku ajal lendab aeg kiiresti kuigi tegemist on pooleteise kuni kahe tunni pikkuse avastusretkega. Sisemaailmas on inimeste ajataju teistsugune ning vahel nad tajuvad, et rännak on kestnud vaid loetud minutid. Nad on igas sündmuses nii sees, et aeg lendab.

Kuidas toimub muutuse loomine?

Holistilises rännakus toetab terapeut iga rändajat leidma vastuseid, saama selgust ning looma soovitud muutusi. Selleks on terapeutidel mitmeid meetodeid, mida nad kasutavad. Rändaja kirjeldab seda, mida ta näeb ning terapeut annab nõu ja soovitusi, mis suunavalt toetavad.

Enamik muutusi luuakse mõne olukorra uurimisel ja muutmisel. Muutus inimese sisemaailmas toimub mitmetel tasanditel korraga ning seetõttu on see tugevam ja toimivam kui lihtsalt vestlus.

Milliste teemade holistilisse rännakusse tullaks?

Holistiline rännak on abiks mitmete olukordade uurimisel, lahendamisel ja vahel lihtsalt vastuste leidmisel. Selle abil saab lahendada ja tervendada suhteid, lõpetada leinaprotsesse, uurida füüsiliste haiguste põhjuseid, tegeleda töö ja karjääri teemadega, vaadata sõltuvuste tagamaid, tegeleda töö teemadega (meeskonnad, ettevõtte edasine areng), maandada stressi jne.

Kuidas muutustele viimane lihv antakse?

Terapeudid on harjunud kümneid lehekülgi käsitsi kirjutama. Mõned salvestavad ja annavad Sulle salvestuse kaasa. Eesmärk on kõigil üks – integreerida sisemaailmas saadud teadmised ja oskused igapäevaellu, et need täielikult elus rakendada.

Teraapiakabinetist välja astudes on Sul käes rännaku märkmed – Sa tead ja mäletad enamust. Kuid tõenäoliselt ei mäleta Sa iga sõnastust, kirjeldust ja tunnet. Sinu põhiline muutus toimub Sinu enda mõtete, tunnete, reaktsioonide, uskumuste ja kõige muu teadvustamisel. Sa loed oma märkmeid või kuulad salvestust ja oled seekord kõrvalt vaataja. Sa märkad detaile, mis on Sulle olulised ning mille abil mõistad end ja oma elu paremini.

Terapeudid annavad juhise, mis kirjeldab, millisel viisil on märkmeid või salvestust kõige parem läbi töötada. Enamasti on see käsitsi kirjutamine. See on piisavalt aeglane tegevus, et teadvustada ja tähele panna olulisi detaile.

Kui Sa oled nelikus, siis neliku kohtumised algavad eelmise kohtumise rännaku aruteluga. Terapeut aitab suunata tähelepanu veelkord olulisele valides sobivad küsimused ja mõtted, mis Sind edasi aitavad.

Nelikuvälisel ajal, kui käid korra või kaks aastas, on Sul võimalus oma terapeudiga ühendust võtta ning saata talle oma mõtted e-kirja teel, helistada või vajadusel leppida kokku uus kohtumine.

Kui Sa soovid rohkem teada saada holistilisest rännakust, siis kirjuta maria@mariamathiesen.com

Foto Jacob Townsend on Unsplash

 

Õnn on käegakatsutav

Teadus on tihti ajast taga, aga inimesed on ajast ees. Teadus kinnitab seda, mida me tegelikult teame enda sees.

Mis puudutab õnne, siis see on tegelikult päris asi. Õnneliku inimese keha hingamisrütm, südamelöögid, mõtte- ja tundemaailm on igati mõõdetav ja juba ka kirjeldatud. Selles vallas on suure töö ära teinud Südame Matemaatika Instituut (Hearth Math Institute).

Õnnelikud inimesed taastoodavad õnne ja osa sellest on teadmiste ja oskuste lahke jagamine. Siin mõned laialt kasutuses olevad praktikad ja teadmised, mida saad soovi korral juba täna kasutama hakata.

Tähelepanu teadlik suunamine sellele, mis on Sinu jaoks oluline, soovitud ja edasiviiv ja head enesetunnet loov. Sa saad valida sadade ja tuhandete kui mitte miljonite valikute vahel, millele oma tähelepanu suunata. Kuidas see käib? Võib-olla Sa oled siiani arvanud, et Sinu tähelepanu elab oma elu ja ei allu Sinu soovidele. Tea, et tegelikult on tähelepanu üks Sinu sisemistest tööriistadest, mis allub Sinu soovile. Näed maailmast seda, millele suunad oma tähelepanu. Igal hetkel on Sul tegelikult miljoneid valikuid, kui Sa vaid seda teadvustad. See, mida tunned ja mõtled sõltub suuresti sellest, millele oma tähelepanu suunad. Sinu teodki olenevad sellest.

Teadvusta tundemaailma suurust ja olulisust – tunded annavad Sulle olulist infot Sinu enda, Sinu tegemiste ja suhete kohta. Positiivne tunne viitab sellele, et kõik sujub ning negatiivne sellele, et miski vajab tähelepanu ja uurimist. Saa teadlikumaks oma tunnetest neid alguses teadvustades ning siis jälgides kuidas ja mille tulemusel nad muutuvad. Alusta lihtsalt jälgimisest.

Ava endale maailma ilu ja võlu – avasta ja tutvusta endale maailma. See viib Su uutele radadele ning toetab Sinu kasvamist inimesena. Selleks võivad olla suuremad või väiksemad sündmused või lihtsalt hetked. Vaata, vaatle ja koge maailma lähemalt ja detailsemalt. Uute vaatenurkade ja tajudega. Maailm on midagi palju enamat kui igapäevarütmis arvame selle olevat. Lisa igasse kuuse mõni hetk või sündmus, mis avab Sulle maailma sügavust ja kaunidust. Märgi need kalendrisse ja ole positiivses ootuses.

Õnnelikumad lähisuhted – Harvardi ülikooli proffessorite läbi viidud pikaajaline õnneuuring kinnitab veelkord, et lähisuhted on õnne peamiseks faktoriks. Siiski on enamikule kaasaja inimestele vähem või rohkem just lähisuhted väljakutseid pakkuvateks pingeallikateks. Enamasti alahinnatakse suhete ja suhtlemisega seotud teadmiste ja oskuste olulisust. Need, kes teraapiakabinetist raamatuid kaasa on saanud, on tänulikud ja üllatunud uute teadmist positiivsest mõjust suhetele.

Sinu soovid ja unistused – mõned inimesed ei vaja unistusi, teised jälle vajavad neid väga ning kannavad neid sügaval oma südames. Inimesed on ju erinevad. Tihti on meil suuremad unistused siis kui meie elus on keerulisem periood. Unistused annavad siis lootust, et ehk ühel päeval on kõik parem. Kõik võib ka olla hästi kuid me unistame siiski. Anthony Robbins ütles ühes oma raamatus, et enamik inimesi jätab oma unistused täielikult realiseerimata, sest nad ei oska arvata, et aasta jooksul jõuavad nad tunduvalt vähem, kui eeldasid. Samas kümne aasta jooksul tunduvalt rohkem. Kui unistad, siis anna endale aega unistuste realiseerimiseks.

Kirjuta õnnest – me unustame kuidas me end tundsime või mida tegime kui elu läheb helgemaks ja probleemid lahenevad. Vahel me unustame isegi oma lemmikretsepti või raamatu pealkirja kui seda pikalt kasutanud pole. Mälu lihtsalt toimib ja töötab nii, et ta unustab selle, mida me harva kasutame. Kui Sa soovid teada, kas või kuidas Su elu kulgeb, siis tee märkmeid. Kui oled muutuste perioodis ning liigud õnnele lähemale, siis aitavad märkmed Sul näha toimunud muutusi, mis muidu märkamata võivad jääda. Märkmete abil saad meenutada teadmisi ja oskusi, mis omandatud, kuid pikalt kasutuses pole olnud.

Õnne ja armastust Sinu igapäevaellu!

Foto Shyamanta Baruah / Unsplash

 

 

Rõõmsalt kooli – 5 nippi ja meeldetuletust, et kõik parimal viisil sujuks!

1. September läheb kohanemisele – ole hell enda ja lapsega (lastega). Esimesed 3-4 nädalat on energiakulukad, sest kohanemine võtab palju energiat. Tavapärasest rohkem und ja toitvat tervislikku sööki kulub nüüd küllaga ära.

2. Häälesta laps sellele, et ta saab hakkama – ta on tark, usin ja toimekas. Räägi talle positiivses võtmes järgmisest päevast ja tulevast nädalast. Siis on tal kindlam ja julgem. Õhtul või nädala lõpus tunnusta teda edasiviiva suhtumise ja keskendunud tegutsemise eest.

3. Distsipliini võluvägi – ära karda rutiini ja distsipliini. Kindel rütm annab mõlemale rahu ja teadmise sellest, mida kellegilt oodatakse ning kuidas asjad käivad ja kulgevad.

4. Õpeta lapsele pühendumist – see on kuldaväärt oskus. Need, kes selle lapsepõlves ära õpivad on elus edukamad. Treeni ka ise seda, kui Sul see nõrk on. Räägi lapsele sellest, millele ja miks Sina pühendud ja kuidas seda teed.

5. Väljenda armastust – laused “Sa oled mulle kallis!” ja “Sa oled mulle oluline!” on need, mis annavad meile jõudu tulla toime keeruliste hetkedega. Kinnita oma tegudega oma sõnu pühendades lapsele aega või tehes temaga koos midagi, mis on talle oluline.

Nende 5 nippi rakendamisel ja edasi arendamisel olete Sina ja Su laps (lapsed) rõõmsad, asjalikud ja õnnelikud kevadeni!

Kui vajad nippe juurde, siis kirjuta mulle Messengeri või tule kohtumisele. Olen Sinu jaoks olemas, kui abi, nõu ja tuge vajad.

Foto Unsplash / Element5 Digital

Aeg – ime siin ilmas

Aeg on seletamatu toormaterjal kõige jaoks siin ilmas. See teeb kõik võimalikuks ja ilma selleta ei toimu midagi. Aja omamine on tõesti igapäevane ime, mis hämmastab, kui seda lähemalt uurida.

Ärkad hommikul ja Su rahakott on juba nõiduslikult täidetud sinu universumielu kahekümne nelja tunniga. See kuulub sulle. See on väärtuslikem osa … mida keegi ei saa sult võtta. Seda ei saa varastada. Keegi ei saa seda rohkem ega vähem.

Aja vallas ei ole jõukat ladvikut ega intellektuaalset koorekihti. Geeniusele ei anta iial lisatundi päevas. siin pole mingeid karistusi. Võid seda lõpmatult hinnalist nähtust kulutada palju tahes, jäämata sellest kunagi ilma.

Peale selle, sa ei saa kulutada oma tulevast aega. Võimatu on jääda võlgu! Sa võid kulutada vaid mööduvat hetke. Homset Sa kulutada ei saa, seda hoitakse sulle.

Tuleb tunnistada, et see on ime. Sulle on iga päev antud elada kakskümmend neli tundi. Sinna mahutad sa hoolitsemise tervise, naudingute, raha, mugavuse, austuse ja hinge surematuse eest.

Aja õige ja võimalikult efektiivne kasutamine on tohutult tähtis. See on inimese esmaseid vajadusi. Sellest sõltub kõik. Õnn, mille poole kõik püüdlevad, mu sõber, sõltub sellest.

Kui inimene ei suuda selle kahekümne nelja tunnise sissetulekuga katta kõiki oma vajadusi, on kogu tema elu korratu.

Me ei saa täiendavat aega. Meil on ja on alati olnud vaid see praegune aeg.

Arnold Benneti lühike essee ajast.

Foto:  Sonja Langford / Unsplash

Kuidas on õnn ja regulaarne füüsiline treening omavahel seotud?

Regulaarne treening mõjutab Su elu positiivselt uskumatult paljudel põhjustel. Sellest on räägitud nii palju, et see tõde hakkab juba ära kuluma. Kuid mingil põhjusel on siiski regulaarse sportimisharjumuse kujundamine keerukas ettevõtmine. Siin mõned motiveerivad mõtted ja tähelepanekud, mis toetavad soovi korral selle muutuse ellu toomist:

Parem uinumine, ärkamine ja uni

Inimesed, kes spordivad regulaarselt uinuvad õhtuti kiiremini ja kergemini, magavad sügavamalt ning ärkavad kergemalt. Kiirem uinumine ja parem une kvaliteet annavad järgmiseks päevaks hea energialaengu. Kergem ärkamine positiivse emotsiooni kogu hommikuks ning kui suudad selles laines püsida, siis ka kogu päevaks.

Tugevam keha, enesekindlam välja nägemine

Inimesed peegeldavad tagasi Su enesekindlust, mis kiirgab Sinu heas vormis füüsilisest kehast. Sportimine vabastab keha lihastest pingeid ja laeb keha värske energiaga. Seetõttu tunned end pärast sportimist ja sellele järgneval päeval pingevabamalt ja energiaga laetuna. Teised tajuvad seda head enesetunnet ning peegeldavad seda Sulle tagasi. Sa mõjud enesekindlamalt ning endaga rahulolevamalt. Seega inimesed, kes tahaksid tunda end enesekindlamana võiksid alustada sportimisest.

Parem analüüsivõime, kiiremad otsused, vähem segadust

Olen tähele pannud, et need, kes regulaarselt sporti teevad on teraapiakohtumistel kiirema mõtlemise ja analüüsivõimega. Nad jõuavad kiiremini ja kergemini probleemide põhjusteni ning langetavad väiksema energiakuluga otsuseid, mis mõjutavad nende elu soovitud suunas. Nende sees on vähem segadust ja rohkem selgust.

Enesekindlamad magamistoas

Kuigi hea füüsiline vorm ja oskus-võime nautida lähedust ja seksi ei ole omavahel otseses seoses on treenitusel siiski mõningane mõju partnerite intiimelule. Lähedus ja seks on enamike partnerite jaoks oluline ja tundlik teema ning füüsiline treenitus annab tihtipeale vajaliku energiataseme ning hea füüsilise vormi, et tunda suuremat naudingut kõigest sellest, mis toimub kahe partneri vahel kõige intiimsematel hetkedel.

Üleliigse ja ebavajaliku stressi maandaja

Keda vaevab liigne ja häiriv stress või pinge, see saab üsna kiire leevenduse sportimisest. Treeningu ajal vabaneb kehas hulganisti kemikaale, mis otseselt mõjutavad Sinu enesetunnet juba treeningu ajal ning nende mõju jätkub pärast treeningut. Lisaks sellele aitab treening vabastada kehasse, otseselt lihastesse kogunenud psüühilisi pinged (lihased reageerivad meie tunnetele ning koguvad endasse energiat, mis on jäänud mingil põhjusel vabastamata). Seetõttu tajuvad regulaarselt treenivad inimesed stressirikkaid perioode elus vähem stressi tekitavatena kui need, kes regulaarselt ei treeni.

Kiirem eesmärkideni jõudmine ja edu tunne

Regulaarne treening toetab püsivuse ja järjekindluse treenimist. Need kaks on otseselt seotud sellega, kas ja kuidas läheneme enda seotud oluliste eesmärkide saavutamisele. Järjekindlus ja püsivus viivad tihti kiiremini sihile kui anded. Regulaarne sportimine on hea võimalus püsivust ja järjekindlust teadlikult treenida.

Õnnelikumad on need, kes kõigepealt teadvustavad ja tegelevad keha baasvajadustega

Keha baasvajadusteks on tervislik toitumine, piisav ja kvaliteetne uni ning liikumine. Kõik kolm on omavahel seotud ja mõjutavad teineteist. Kui need vajadused on rahuldatud on keha rahul ja õnnelik ning saab edasi liikuda vaimsete ja emotsionaalsete vajaduste poole nagu armastus, turvatunne, enese realiseerimine, õnn jne. Keha baasvajaduste täitmisel on vastutus täielikult inimese enda kätes. Kuna need mõjutavad otseselt Sinu emotsionaalset ja mentaalset enesetunnet, siis pöörates piisavalt tähelepanu nende vajaduste rahuldamiseks oled Sa suure sammu teinud oma õnne ja heaolu suunas.

Et lapsepõlves kogetu ei aheldaks Sind enam

Enamik inimesi, kes pole terapeudid ei usu kui suur mõju on kõigel sellel, mida me lapsepõlves või noorusajas kogenud oleme. Need, kes teraapias käivad saavad sellest aimu ja ahhetavad enamasti päris pikalt ennem kui seda uskuda suudavad. Nende endi isiklik kogemus on enamasti see, et nad vabanevad lapsepõlves enda sisse peidetud pingest, mis neid aastaid neile endile teadmatagi juhtinud on. Kergendus on suur nii vabanemisest kui lahendustest-muutustest, mille nad teraapia tulemusel saavutavad.

Enamik sõltuvusi, võimetusi mitte toimivatest lähedussuhetest välja astuda, kaassõltuvused, stressist tingitust haigused, üle töötamised, unehäired ja paljud teised probleemid on otsapidi ankurdatud just lapsepõlve. Ütlen enamik, sest teraapias jõuame enamasti just lapsepõlve või noorusikka ning tulemused on kiired tulema just elu esimesest perioodist põhjuseid otsides. Lahendused on kiired toimuma kui põhjused on teada.

Isegi kõige tugevamad inimesed, kui nad julgevad enda sisse vaadata, hakkavad rääkima lugu oma lapsepõlvest kui nad tunnevad, et kaotada pole enam midagi ja elusündmuste poolt tekitatud pinge või valu kasvab liialt suureks. Oma lapsepõlvest ei karda rääkida need, kes soovivad teraapia abil tulemusteni jõuda.

Ka üksindus ja segadus käivad samasse kategooriasse ehk on otsapidi lapsepõlve kogemuste tulemus. Üksindus ja segadus on levinuimad kui me arvata tahaksime ja oskaksime.

Kui Sa soovid muutust oma ellu, siis julge piiluda oma lapsepõlve. Ära karda, seal ei ole enamasti midagi, mida Sa ei tea. Ja kui siiski leidub midagi, mille Sa oled mingil põhjusel valinud unustada, siis oled Sa valmis ka sellega teraapia abil toime tulema. Sinu alateadvus ja mälu ei anna välja ühtegi kogemust kuni Sa nendega tegelemiseks valmis pole.

Kõigil inimestel, pea kõigil on lapsepõlves kogemusi, mis on valusad. Valusana tajume neid vaid sellel põhjusel, et need lähevad vastuollu meie vajadustega nende toimumishetkel ning meie kehas olevad närviteed (samad, mis reageerivad füüsilisele valule) neile reageerivad. Valu, ka emotsionaalne valu ei ole meie vaenlane, vaid meile oluline info, sest aitab meil mõista paremini meid ennast, meie suhteid ja kõike meid ümbritsevat.

Hingeline ja emotsionaalne valu kasvavad aina suuremaks siis kui me elame läbi midagi, millega me toime ei tule või pikalt ignoreerime olukordi ja sündmusi, mis meile tegelikult ei sobi. “Ah, see pole midagi” või taolised ignoreeriva laadiga harjumuspärased reageeringud on märk sellest, et võiksime korra uurida ja mõelda, kas üks või teine asi on tõesti tähtsusetult väike või on tegemist millegagi, mis vajaks suuremat tähelepanu ja uurimist.

Igale asjale elus ei ole vaja reageerida kuid harjumus ignoreerida olukordi ja oma tundeid on pigem probleeme tekitav kui neid vähendav.

Probleemid elus on elu osa. Kuid suured pinged, mis tulenevad probleemide mitte lahendamisest ja valest lähenemisest on tihtipeale suuremaks probleemiks kui asi ise. Vanemad pole meile alati osanud kaasa anda oskusi ja teadmisi probleemide lahendamisest kuid meil on võimalik neid täiskasvanueas omandada. Üks osa teraapiast on alati pühendatud probleemide lahendamiseks vajalike oskuste ja teadmiste omandamiseks.

Tagasi lapsepõlve juurde. Ära tunne, ära usalda ja ära kõnele. Ehk Sul pole õigust tunda oma tundeid, ega neist rääkida ja neid kellegile usaldada. See on kogemus, mille paljud meist lapsepõlvest vähemal või suuremal määral kaasa saavad. Ära tunne, ära usalda ja ära kõnele on  teraapiamaailmas tuntud kui kolmikpakett. See kolmikpakett võib Sulle edaspidises elus teha suure karuteene. Kui Sa ei oska endale ega teistele oma tunnetest rääkida, tunned, et ei saa kedagi usaldada, siis on sisemine segadus ja pinge alguse saanud. Kahjuks ei tea paljud, et neil on õigus tunda ja kõneleda. Usaldada ja olla usaldatud.

Tunded tekivad paratamatult ja on sama oluline osa elus kui kõik muugi. Tunnete mitte tundmise levinud muster on nende alla surumine. Alla surumine tekitab suurt pinget ja võtab tohutult energiat. Mida rohkem alla surutud tundeid ja pingeid seda suurem sisemine segadus, mis lõpuks hakkab elama oma elu sõltuvuste, ärevuse, segaduse, liigse ärrituvuse, väsimuse, pideva kurbuse või mingil muul kujul.

Oh, seda lapsepõlve võlu ja valu. Midagi kaunist ja maagilist on alati lapsepõlves, aga ka seda, mis ehk meile haiget tegi. Ja ka see on igati osa elust ning ei tee kedagi ei vähem väärtuslikuks ega halvemaks inimeseks. Täiskasvanuks olemise kogemuse juurde käib see, et elus on nii head kui halba, seda, mis meile meeldib kui ka seda, mis ehk mitte päris meie meele järgi pole. Ja nii on ka lapsepõlvega. Me vanemad võisid püüda anda endist parima ja selles oli nii seda, mis meile suurepäraselt sobis kui ka seda, mis polnud meie meele järgi. Me noorem või vanem õde-venda võis meid oma lapselikust oskamatusest ja teadmatusest kohelda halvasti, mis võis jätta meile suure valu kuid ka see on osa elust. Teraapia on selleks, et toetada ja aidata Sul vabaneda nendest pingetest ja läbielamistest, mida oled kaua endas kandnud ning mis Su elu mõjutavad. Meisterdada midagi head igast teraapias ilmavalgust ja vabanemist otsivast kogemusest ja mälupildist on teraapias me eesmärk. Selleks, et Su elu kulgeks soovitud suunas ning positiivseid tundeid ikka rohkem oleks!

 

“Our behaviours are our hidden emotion reflections” / “Meie käitumisviisid on meie peidetud tunnete peegeldus”

Suurepärase partnerlussuhte põhitõed ehk tegelikkuses on see kättesaadav kõigile

Me ei tea tegelikult partnerlussuhetest palju, sest me ei räägi mehe ja naisevahelisest suhtest detailselt. Me ei oska, pea seda vajalikuks ega aima kuidas selline suhtumine meile endile karuteene teeb.

Mehe ja naise suhe on üks keerukamaid selle detailide rohkuse ja sügavuse poolest. Lisaks on meil kaks täiesti erinevat energiat – mehelik ja naiselik. Need energiad on tugevad kui mõlemad pooled on endiga kontaktis ja need avavad. Kuid me ei oska ja ei teadvusta, kas ja kuidas seda teha. Me ei tea, et see suhe, mida peetakse kõige sügavamaks ja kaunimaks vajab kõige rohkem oskusi ja teadmisi, et seda luua ja hoida.

Mehe ja naise suhe ei ole lihtsalt ühes ruumis koos elamine ja igapäevaste toimingute tegelemine. See on kõrgem kunst igapäevaselt need kaks energiat kokku segada oskuslikult ja õiges koguses.

Kuid alguse saab see teadvustamisest – et sellised energiad meis eksisteerivad ning nende juhtimine on meie endi kätes. Naine tunneb hetkes ära kui mees on tema läheduses oma mehelikkusega kontaktis ja vastupidi. Kirg sünnib hetkes kui mõlemad lubavad olla ja avada end sügaval tasandil. Kui seda teeb vaid üks, siis kirge partnerite vahel ei teki.

Me pole harjunud rääkima sellest, et ühel päeval oleme me täiskasvanud ja täiskasvanute elus on meil kasutada hoopis erinevad ressursid kui lastel ja teismelistel. Lastel ei ole seksuaalenergia avatud, sest nad ei ole valmis niivõrd tugevaks energiaks ega sellega toimetamiseks. Teismelised on kuskil laste ja täiskasvanute vahepeal. Mehelik ja naiselik energia avaneb meil, siis kui oleme küpsed ja valmis ning soovime seda kogeda. Mõned ei küpse iialgi sinnamaale, sest see on hirmutav, liialt sügavuti puudutav ning võib tunduda keeruline. Enamikule saab see siiski kättesaadavaks 25-35 eluaasta vahel.

Mehe ja naise suhe algab lähedusest ja usaldusest, võrdsusest ja soovist olla kohal ja anda endast kõik. Oluline on, et see soov oleks mõlemapoolne. Seda seetõttu, et heas suhtes kasvatakse koos ja teineteise toel. Enda tunnetamiseks ja avamiseks on vahel kuhjaga teise toetust ja julgustust vaja. Tahe ja oskus teist julgustada ja end avada vajab suurt soovi olla hetkes, kohal, tajuda ja tunnetada.

Suurel osal inimestel on lapsepõlves puudu jäänud läheduse ja usalduse ning võrde suhte kogemusest, mis hiljem endast tunda annab. Lapsepõlves kogetud suhted on  hilisema läheduse, armastuse, usalduse, pühendumise ja armastuse vundamendiks. Need, kes teraapia abil oma lapsepõlve julgelt uurivad ja teadvustavad ning vajadusel selle “lünki” täidavad ning lapsepõlve ressursiks töötavad on paarisuhtes edukamad ja õnnelikumad. Nad on lihtsalt palju teadlikumad suhtes olijad. Kui paarisuhtes on mingi probleem, siis suure tõenäosusega on see lapsepõlve vajakajäämise peegeldus. Seega enamasti ka lahendatav.

Mida suurem ja sügavam on mehe või naise võime end avada, sügavuti ja teadlikult, seda tugevama ja lähedasema paarisuhte ta saab luua. Paarisuhte loomine on samm-sammuline teekond, millest omakorda saab vundament nende kahe ühisele suhtele. Lähedus, armastus, pühendumine, sügavus, usaldus ja kirg luuakse koos ja samm-sammult.

Kõigil on võimalik luua suurepärane mehe ja naisevaheline suhe ja seda nautida. Need oskused ja teadmised on kõigile kättesaadavad. Vahel võtab see vaid natukene aega, teadvustamist ja praktiseerimist. Kuid see on seda väärt, sest õnne ja rahulolu tunne, mida suurepärases suhtes kogetakse on erakordne ja sügavuti tervendav. Inimesed, kes on õnnelikes paarisuhetes on kõige õnnelikumad, tervemad ja tööalaselt rahulolevaimad.

Kuidas sünnib hea teraapia?

Teraapia on looming, mis sünnib kahe inimese koostöös. See on koos loomine esimesest hetkest. Hetkest, mil Sa võtad ühendust terapeudiga ja avad talle oma loo, mõtted ja soovi . Kõik selle, mida Sa pead oluliseks.

Terapeut aitab Sind kui Sa tahad, lased ja lubad. Tulemus on seda parem, mida avatum oled Sina.

Väga hea teraapia eeldus on suur avatus ja tahe. Ja seda mõlemalt poolt. Nii teraapiasse tulija kui terapeudi poolt.

Teraapiakohtumised on küll ette planeeritud terapeudi poolt kuid neis on avatus olla valmis ja tegeleda sellega, mis on oluline just sellel hetkel, päeval ja eluperioodil teraapiasse tulnud inimese jaoks.

Me võime kohtumisel rääkida tunde, teha rännakut või lapitööd või kasutada hoopis teisi meetodeid. Oluline on kohal olemine ja täielikult kogemine, avatus ja suhtlemine.

Terapeut saab anda oma parima kui Sina annad oma parima.

Oletame, et Sa oled rännakul ja terapeut ütleb: „Kes on see inimene, kellega on Sinu jaoks kõige olulisem kohtuda tänases rännakus?“ Siis Sa tunnetad ja oled avatud ning võtad vastu just selle info, mis Sulle tuleb. Sinu hing ja olemus on nii tark, et ta saadab Sulle just selle info, mis tõesti on oluline. Kui Sa võtad vastu  Sulle tulnud infot, siis lubad ja lased Sa teraapiaprotsessil just Sulle vajalikus ja sobivas suunas liikuda. Ja terapeut saab Sind toetada.

Teraapias ei ole juhuseid. Kõik see, mis tuleb ja toimub on alati oluline just selle inimese jaoks. Isegi siis kui see esmapilgul teisiti tundub. Lõpuks lähevad kõik puzzletükid paika ja moodustub tervik.

Teraapiakabinet on üks imeline koht, kus on hoopis teised reeglid kui enamik inimesi harjunud on. Siin võib tunda tundeid ja olla Sina ise. Selleks Sa siin oledki, et olla lähedal endale ja luua elu läbi enda. Just sellist elu, mis on kooskõlas Sinu südame ja soovidega.

Siin võib tunda kõiki tundeid ja öelda välja kõik mõtted, mis Su peas on, et endast teadlikumaks saada. Siin võib kõike küsida ja kõige üle mõtiskleda. Siin ei pea olema tubli, siin võid olla Sina ise.

See ei tähenda, et siin ei toimuks sügav ja tulemusrikas töö. Vastupidi, head tulemused tulevad vaid siis kui on tasakaal pingutuse ja lõdvestuse, tunnetuse ja teadvustamise vahel.

Minna süvitsi ja tunnetada ja teadvustada süvitsi on teraapia eesmärk. Aidata Sul tunda ja mõista täielikult Sinu elu, Sinu kogemusi, soove ja tundeid on ülim eesmärk.

Iga teraapias käija kasvab inimesena, sest teraapia on kui palverännak, tunde- ja mõttetasandi treening, mis häälestab Sinu tunnetust ja teadlikkust. Lisaks selget eneseväljendusoskust. See on kui intensiivkoolitus kõigist nendest oskustest, mis on vajalikud hea ja õnneliku elu elamiseks.

Keskmiselt teeb terapeut holistilise neliku jooksul 50 lehekülge märkmeid, annab kaasa nendest 20-30. Joonistab 6-10 illustreerivat joonist, mis aitavad inimesel mõista tema elus ja inimsuhetest toimuvat, saab vastu 5-50 lehekülge kodutöid.

Teraapiaprotsess on elumuutev kogemus, kui lubada sellel oma elu muuta ja endal muutuda.

 

I osa: Nähtamatu vägivald, mis lõhub inimesi ja suhteid

On olemas üks vägivalla tüüp, mis lõhub suhte ja inimese seest nii ära, et mõlemast jääb järgi vare. Ja ka see vare kukub ühel päeval kokku. See sama vägivald võib esineda tagasihoidlikumal kujul nii, et tulemuseks on mingil seletamatul põhjusel ühe partneri tõsine haigestumine, unehäired, pidev ärevus, depressioon, madal enesehinnang, väsimus, vihahood, elutahte kadumine, enesetapp, jne.

Vägivalla üks tunnuseid on see, et rikutakse kellegi piire. Füüsilisi, vaimseid, emotsionaalseid või mentaalseid piire. Seega vaid üks osa vägivallast on nähtav – füüsiline vägivald. Ülejäänud on nähtamatu ja seega raskesti tuvastatav.

Inimese keha ja psüühika jaoks pole vahet, millise vägivallaga on tegemist, sest ta kannatab ikkagi kõikidel tasanditel. Füüsiliselt, vaimselt, emotsionaalselt ja mentaalselt, sest inimene on ju tervik. Füüsilise vägivalla märgid on sinikad, luumurrud, marrastused, ära kistud juuksed jne. Inimene, kes kogeb füüsilist vägivalda reageerib sellele ka sisemiselt. Valu, kurbuse, pettumuse, ängistuse, viha, lootusetuse, üksindusega.

Täpselt samamoodi reageerib see inimene, kes kogub vägivalda, mida silmaga näha pole. Tal on täpselt samamoodi füüsiliselt valus, sest emotsionaalse valu puhul reageerivad samad närviteed, mis füüsilise valu puhul. Lihtsalt sinikaid pole.

Seda nähtamatut vägivalda nimetatakse verbaalseks vägivallaks. Ja see on sama võimas ja veel võimsamgi kui füüsiline. Just sellepärast, et seda on palju raskem tuvastada. Sinikad on ju selge märk, et teise piire on rikutud. Kuid kuidas tuvastada vägivalda, millest selget märki maha ei jää?

Teraapiakohtumisel on inimesed üllatunud ja sõnatud kui nad saavad teada, et nemad ise või nende partner on verbaalselt vägivaldne. Korraga on selge ka see, miks Suhe ei toimi ja pidevalt on halb olla. Uued teadmised ja arusaamad aitavad neil hakata mõistma, mis toimub ja miks. Korraga tabab neid selgus, mida nad aastaid tundud pole. Samuti vabanemine. Ohvrid reageerivad tavaliselt väga sarnaselt, öeldes: „Ma polnudki tegelikult süüdi!“

Verbaalse vägivalla üks tundemärkidest on segadus. Pidev tunne, et ei saa aru, mis toimub ja miks. Segadus, et ei saa aru, mida teine ootab ja tahab. Teine tundemärk on süütunne. Pidev tunne, et ollakse süüdlane. Ja vahel isegi veendumus, et ollakse süüdi selles, et suhe on just selline nagu ta on. Halb. Kolmandaks tundemärgiks on häbi – häbi, et ollakse selline nagu ollakse, arvates, et just selle pärast, et ollakse selline ei toimi ka suhe.

Verbaalne vägivald on üks trikiga teema. Seda vägivalda iseloomustavad kavalad võtted ja lükked. Ohvrid ei saa arugi kuidas nad pidevalt süüdi jäävad. Kõik on nii selge ja põhjendatud. Alati nende vastu.

Jätkub …

Kirjutis põhineb holistilise regressiooniterapeudi Tiina Mariam Reinsalu koolitusel “Verbaalne vägivald” ja terapeuditöö kogemusel