top of page

Õnn on oskus. Oskus vajab teadmisi ja nende rakendamist.

Updated: Jan 22Õnn on paljude inimeste jaoks midagi kauget ja abstraktset, kättesaamatut ja muinasjuturaamatus elavat. Õnnega seotud oskusi ei anna enamasti edasi emad-isad, sest neil endalgi on need nõrgad. Millised õnnega seotud oskusi teraapiakohtumised luua aitavad?
Loo teadlikult oma tundeid ja seisundeid


Harjuta enda tunnete ja seisundite teadvustamist. Enamikul inimestest ei ole õrna aimuga, mis nende sees toimub ning see on üks peamisi põhjuseid, miks nad pigem negatiivseid tundeid kogevad. Kasuta tunnete nimekiri vähemalt 3 korda päevas ja sõnasta oma tundeid. Püüa märgata ja teadvustada, millega üks või teine tunne seotud on - ole nii aus kuivähegi suudad. Näiteks: 10.08 Hommik - viha (kohvipiim on otsas ja hommik on lörris). Lõuna - rahu ja rõõm (olen töödega graafikus). Õhtu - väsimus ja pinge (päevas oli liialt ülepingutamist ja kohtumine ülemusega tekitab pinget siiani). Pea oma tunnetest päevikut vähemalt 2-3 nädalat ning suuna ennast teadlikult tegema otsuseid ja valikuid, mis looksid sulle häid tundeid. Näiteks - kui kohvipiim on väga oluline, siis hoolitse selle eest, et see hommikuks olemas oleks. Abistava tunnete nimekirja leiad siit.


Luba endal tunda positiivseid tundeid


Võib tunduda uskumatu, aga enamik inimesi on võimelised tundma pikalt negatiivseid tundeid, aga positiivsed saavad märkimisväärselt vähem tähelepanu. Harjuta, et positiivse tunde tundmine kestaks vähemalt 30 sekundit. Treeni teadlikult, et valid tunda positiivseid tundeid - püüa neid päeva jooksul tunda nii palju kui võimalik ning treeni, et oleksid seisundis vähemalt 30 sekundit. See on väga raske harjutus enamike inimeste jaoks kuid seda tehes käivitub tasapisi su õnnetunnete lihas ja ajurakukesed : )


Teadvusta oma vajadusi


Enamik inimesi ei ole kunagi kuulnud, et neil on vajadused - kui oled üks nendest, siis on elu sulle teinud suure kingituse, et sellest teadlikuks saad. Õnneliku elu eeldus on ette teadvustada ja planeerida, et vajadused oleksid rahuldatud ja sellest tulenevad head tunded kogu hingest kogetud. Kõige levinumad vajadused, mida ignoreeritakse on: regulaarne söömine, uni, värskes õhus liikumine, vajadus ennast väljendada endale ja teistele, vajadus olla nähtav, armastatud ja märgatud. Harjuta oma vajaduste märkamist - küsi endalt 3 korda päevas, mida ma vajan. Kasuta vajaduste nimekirja, et oma vajadusi sõnastada.


Isiklikud piirid - kaks sõna, mis on otseselt seotud õnnetundega


Isiklikud piirid on eestlastel rikkis peamiselt kahel põhjusel - Eesti oli pikalt okupeeritud ja sellega rikuti nii rahvuse kui iga perekonna piire. Teine põhjus on eneseteadlikkuse baasoksute puudumine perekondades ning sellest tulenevalt ei ole neid põlvest-põlve edasi kantud. Isiklikud piirid on - emotsionaalsed piirid (sul on õigus tunda oma tundeid ja kellegil pole õigust öelda, et need on valed), mentaalsed piirid (sul on õigus mõelda, seda mida sa soovid mõelda), füüsilised piirid (sinu keha kuulub sulle ja kellegil ei ole õigust seda puudutada ilma sinu loata), hingepiirid (sul on õigus olla see, kes sa oled ja olla soovid), vaimsed piirid (sul on õigus oma arusaamale maailma toimimisest ja sellest tulenevalt oma mõttemaailmale).

Piiride teema on nüansirohke ja põhjalik - selle teadvustamine ja mõistmine on ääretult oluline, et õnn saaks tulla ja täita sinu maailma. Parim lugemine piiridest on "Vihatants" H. Lerner ja "Pane paika oma piirid" N. G Tawwab


Olmeteemadega soetud kehvad oskused hoiavad õnne eemal


Olmeteemad on kodu ja kehaga seotud oskused - selleks, et sa jääksid ellu on vajalik, et su keha oleks terve ja hoolitsetud. Selleks, et keha oleks terve ja hoolitsetud on vajalik luua igapäevane toimiv keskkond, mida juhid ja toimetad sina ise. Olmeteemadega seotud oskused on omamorda seotud oma tunnete ja vajaduste teadvustamisega - mida su keha vajab? Mida oma kodus vajad, et tunda end hästi? Milline on toit, mis hoiab su keha tervena? Kuidas kasutada raha, et seda jätkuks ja jääks ülegi? Kujunda ennast võimalikult hästi toimivaks täiskasvanud inimeseks, kelle toimiv olme ei sõltu mitte kellegist teisest. See ei tähenda, et sa ei võiks omada kokka või koristajat, kui seda lubada saad vaid pigem seda, et teised sind tasuta ei teenindaks ja ka sina neid mitte. Inimesed, kes on edukad oma olme juhtimisel on enesekindlamad ja õnnelikumad, sest igapäevased tegevused on kooskõlas nende vajadustega ehk loovad neile häid tundeid.


Lähedus, avatus, maailmapilt ja suhete rikastamine


Teadlikult tulin suhete juurde alles nüüd. Suurepärasteks, säravateks ja positiivsust täis suhete eelduseks on eelnevate teemade valdamine vähemalt miinimumtasemel. Juba õnnelikud inimesed valivad oma ellu enda sarnaseid inimesi mitte neid, kes on pahurad, sest jätavad pidevalt söögikordasid vahele, ei oska elementaarseid olmeküsimusi lahendada või sõidavad suhetes teistest üle. Korras ja toimivad isiklikud piirid võimaldavad turvaliselt suhelda ning suhtele vajalikku lähedust luua. Lisaks suhteoskustele on vajalikud isikupärased teadvustatud tugevused ja isiklikud kogemused, millega suhet rikastada. Nendeks võivad olla nii hobid, põnev töö, teadlik kogemuste saamine. Õnnelikes sõprus, pere ja paarisuhetes on inimesed teadlikud, vastutus välja kandvad ning teadlikult positiivseid hetki loovad.

18 views0 comments

Comentarios


bottom of page