top of page

Keerulisel eluperioodil hoia jalad maas. Sa oled võimeline suuremast raskusest läbi minema kui arvata oskad.


Pea kõikidel inimestel tuleb elus ette lihtsamaid või keerukamaid eluperioode. Mõned oskavad nendest imehästi läbi minna ja toibuda. Teised haigestuvad, kibestuvad, on õnnetud ja ei taastu kunagi. Millised on nipid, et ellu jääda kui raskus matab? Saada taas õnnelikuks, rahulolevaks ja enesekindlaks?


Teadvusta muutusega kaasnevat leina - kohaned kiiremini

Igasugune raskus käivitab leinaprotsessi, sest muutus halvemuse poole tekitab valu. Mida suurem muutus, seda suurem valu. Valu keerulisel perioodil võib olla nii mattev, et hing jääb kinni ja lootust ei paista kusagilt. Mis-iganes suurusega on sinu raskus - sinu esimene ülesanne on teadvustada, et leinaprotsess on käivitunud. See tähendab, et sa teadvustad muutust, teadvustad kaotust ja teadvustad oma valu. Ehk alustad leinamisega. Sina ise otsustad kuidas on õige viis sinu jaoks leinata. Aga sa teed seda, sest mida varem sa peale hakkad, seda kiiremini suudad sa sulle sobival hetkel "august välja ronida" ehk taastuda. Seega leina, luba endal tunda oma valu, viha, pettumust, kurbust, hirmu, häbi, segadust, teadmatust, eitust.


Hoia jalad maas ja ole reaalsusega kontaktis

Hoia jalad maas ehk ole reaalsusega kontaktis. Tee seda, mida on vaja teha, et sinu elu täielikult seisma ei jääks ning sa endale ise uusi probleeme ei tekitaks. See tähendab, sa teadvustad, et on raske, aga sa teadvustad, et sa ei kavatse surra vaid edasi elada. Sinu väiksem või suurem suremine ei aita mitte mingil viisil olukorda lahendada. Olgu ette öeldud, et väiksema või suurema sisemise surma teed suure muutusega läbi niikuinii, aga sellest hiljem.

Seega hoia jalad maas, tee seda mida on vaja teha ning kasuta oma head ja kainet mõistust ehk külma pead igapäevatoimetuste tegemisel. Püüa hoiduda sellest, et suhtud teistesse halvasti, sest sul on ju raske. Või hakkad kasutama teisi teenindajatena, sest sul on ju nii raske. Sinu elu on sinu vastutus - suhtu sellesse ja teistesse inimestesse suure lugupidamisega.


Luba endal leida positiivseid tundeid ja neid tunda

Sa võid vaadata komöödiaid, teha nalja, naerda, olla rõõmus kui sa seda tahad ja tunned. Mida rohkem sa seda suudad teha, seda kiiremini sa taastud. Selle lähenemisega sa annad endale signaali, et sa oled elus ja tahad ühel hetkel täielikult õnne ja rõõmu juurde naasta. Sa võid naerda, olles samal ajal sisemiselt kurb. Vastandlikud emotsioonid on lubatud ja vajalikud.


Teadvusta endale ausalt oma tundeid ja vajadusi

Peamine raskusesse kinni jäämise põhjus on oma tunnete ja vajaduste ignoreerimine ja alla surumine. Mida tugevamalt need alla surutakse, seda tugevamalt end olukorda aheldatakse. Ja siis ei saa toimuda tervenemist, leinaprotsessi läbimist, eluga edasi minemist. Seega võta tunnete ja vajaduste nimekiri ja hakka endale ausalt rääkima, mis tundeid kogu toimunu sinus tekitab. Räägi endale, mida sa tunned, mida sa vajad. Sellega aitad sa ennast ise negatiivsusesse uppumisest ning endale märkamatust aastateks olukorra ohvriks muutumisest. Inimesed, kes oskavad kuulata oma tundeid ja vajadusi taastuvad kiiremini ja saavad elu helge poolega uuesti kontakti.


Tehes eelnevat hakkab ühel hetkel elu sind taas kandma - sa tunned selle ära

Kõigi eelneva nelja tegemisel oled sa täielikult reaalsusega kontaktis ehk sa hakkad nägema võimalusi, mida elu sulle pakub. Muutuses on alati võimalused. Kui sa neid ei näe, siis on see märk sellest, et sa ei ole veel eelmise nelja punktiga sügavuti läinud. Ka kõige suuremates ja valusamates kaotustes on kingitused - sa kasvad inimesena, sa hakkad elu rohkem ja täielikumalt vastu võtma, sa suudad saada aru elu pühadusest, tajuda erakordset seal kus teised ei näe midagi, luua oma ellu rohkem armastust, hoitust ja palju muud. Seega sukeldu julgelt, et tõusta taas pinnale ning hingata sisse sõõm kõige värskemat ja mõnusamat elu.


Kui sa vajad abi raskustest läbi minemisel, siis tule ja võta vastu toetus ja abi : ) Ära jäta ennast valusse, otsusta ära surra, aastaid ohvrina veeta, haigestuda, lähedasi oma valuga terroriseerida vms.


8 views0 comments

Comments


bottom of page