top of page

Selgus - ainuvõimalik tee soovitud elu loomiseks

Updated: Jul 26





Selgus on ülioluline eeldus toimivaks igapäevaeluks, suheteks ja tööalaseks eduks.

Meile ei õpetata selguse loomist, sest enamik varasemast põlvkonnast ei ole teadlikult pühendunud laste kasvatamisele ega enesearengule. Nad ei saanud anda edasi midagi, millega seotud teadmised ei olnud tavapärased.


On ääretult oluline, et sa jõuaksid oma elus selguseni, sest vaid siis on sul võimalik elada õnnelikult, täita oma potentsiaal ning kogeda elu erakordsust. Selguse vastand on segadus. Segadus inimese sees loob takistusi, pingeid, arusaamatusi, takistab tegutsemist, soovide realiseerimist, eesmärkide täitmist.


Enamikes keeruliste suhetega perekondades ei ole inimestel enda sees selgust ning seetõttu on nendest ääretult keeruline aru saada.

Nad ei saa endast aru ning seetõttu ei ole võimalik ka teistel nendest aru saada. Võib ka olla, et teised ei saa sinust aru, sest sina ise ei saa endast aru. Endast aru saamine ei ole mingi jäik seisukoht vaid avatud loogiline mõtete ja kogemuste rida, mis sinu arvamust toetab. Selguse oluline osa on võimekus vajadusel oma kogemused, arvamused ja teadmised üle vaadata mitte jäigalt nende juurde jääda.


Hästi toimivates suhetes väljendub selgus avatuses, otsekohesuses, aususes, hoolimises, läheduses, märkamises, süvenemises.

 Seda iseloomustab mõte: ma saan aru, mis ja miks mu suhetes toimub. Ja seda mitte pealispindselt vaid sügavuti. Ma saan aru, mida ja miks teine inimene teeb. Tunde poole pealt iseloomustab seda: rahu, tasakaal, rõõm, avatus, ausus, otsekohesus, armastus, energia, inspiratsioon, jne. Vajadused, mis on siis rahuldatud: näha ja olla märgatud, kuulda ja olla kuulatud, mõista ja olla mõistetud.


Just need samad vajadused on täidetud meil enda sees ja seoses endaga kui meie sees on selgus. Me tahame, suudame, saame ja oskame ennast mõista, kuulata, märgata. Me saame ja võime ennast siis usaldada ja endale avada.


Pingete alla surumine takistab selguse loomist. Pinge ei lase näha ega endaga kontakti luua.

On veel üks oluline käitumismuster, mis väga paljudel inimestel selgust nii enda sees kui teiste inimestega seoses takistab. Tendents koguda enda sisse pingeid. Ehk oskamatus teadvustada oma pingeid ja neid vabastada. Väga paljud inimesed isegi ei teadvusta, et nad seda teevad. Esimene märk sellest on väsimus, energia vähesus, tunne, et ei jaksa ega soovi enam olla. Psüühikas ei saa tekkida ennem selgust kui üleliigne takistav energia on eemaldatud. Enda sisse kogutud pinged on nagu udu, millest midagi läbi ei näe.


Lihtsaid harjutusi, millega pingeid vabastada on mitmeid. Mina olen kasutanud ja soovitan teraapiakabinetis kõigile 2.min pingega kontaktis olemise ja lihaste pingutamise-vabastamise harjutust. Olen läbi aastate pannud tähele, et need, kes seda praktiseerivad regulaarselt progresseeruvad oma eesmärkide poole tunduvalt kiiremini kui need, kes pingeid ei vabasta. Sellest on mul tulnud selge teadmine, et pingete vabastamine on ülioluline psüühika vajadus.


Pärast pinge vabastamist tekib ligipääs positiivsele psüühika ressursile.

Selguse juurde tagasi. Ole julge ja otsi selgust - seoseid oma mõtetes, tunnetes, tegutsemises, valikutes ja suhetes. Väldi millegi tegemist sellepärast, et keegi sulle nii ütles või sellepärast, et nii peab. Isegi kui keegi väga tark ja lugupidav sulle on midagi öelnud, siis tunneta, kas see läheb kokku sinuga. Kas see on sinu tõde, sinu tee ... mõtiskle.


Võta aega, et mõtiskleda. Küsi endalt küsimusi ja vasta neile. Kuula oma sisedialoogi.

Sul läheb hästi kui sa oma selgusega kontakti saad. Sa saad õnnelikumaks, enesekindlamaks, rahulolevamaks, võib ka öelda edukamaks, rikkamaks, jne. Mida iganes sa soovid oma ellu kutsuda ja luua ... kui su sees on selgus ja sisemine kooskõla, siis on su soovide täitumine võimalik ja väga vajalik.


Pea endaga regulaarselt vestlusi. Kasuta ja kohanda järgnevaid küsimusi:


  • Mida ma mõtlen ja miks?

  • Miks ma sellele mõtlen?

  • Mida ma tunnen? Millega seoses?

  • Kuidas minu keha reageerib? Kas kuskil kehas on pinge?

  • Mida ma vajan? Kas ma teadvustan ja täidan oma vajadusi? Kas ootan enda vajaduste täitmist teistelt?

  • Kas ma eeldan? Millised on minu eeldused?

  • Kas ma väljendan ennast korrektselt ja arusaadavalt?

  • Millist tagasiside teised mulle oma käitumise ja sõnadega väljendavad?

  • Kas ma kannan välja oma rolli? Kas ma olen oma rolli lahti mõtestanud?

  • Kas teised saavad minu rollist samal viisil aru?

  • Kas ma kannan välja oma vastutust?

  • Millised on minu positiivsed ja negatiivsed käitumismustrid - milline on nende mõju mulle endale, lähedastele, töökaaslastele?

  • Kas ma olen võimeline olema lähedane kellegagi, ennast avama päriselt?

  • Kas ma julgen küsida tagasisidet ja seda vastu võtta?

  • Kas ma saan olukordadest samal viisil aru nagu teised? Kas ma olen reaalsusega kontaktis või vaatan asju läbi "oma prillide"?

  • Kas ma kaitsen ennast millegi eest? Mida ma väldin?

  • Millised on minu veendumused, uskumused? Miks ma neile lojaalne olen?

  • Kas ma armastan? Keda ma armastan? Milles see väljendub?

  • Kas ma käitun emotsionaalselt või vaimselt vägivaldselt enda ja teistega?

  • Kas ma austan enda ja teiste piire?


Ole aus, ausus on edasiviiv. Isegi siis kui sulle vastus ei meeldi või ei sobi on see edasiviivam kui seda vastust ignoreerida. Selgusest saab luua uusi kvaliteete.


Loen seoses teadmiste täiendamisega palju Maria Montessori ja tema poja kirjutusi. Inimesel on tohutu potentsiaal elada erakordselt rakendades enda sisemisi ressursse ja teadmisi, luua nii enda kui teiste hüvanguks...

Teraapiakabinetis me loome selgust. Me vestleme ja kasutame erinevaid meetodeid, et selgust leida. Isegi kõige keerulisemates pusades on selgus olemas.

Luba endal olla selguses ja sellest lähtuvalt elada, kogeda, luua. Kui sa vajad abi selguse loomisel, siis tule ja me loome selle koos.




Foto Saffu  Unsplash



7 views0 comments

Comments


bottom of page