top of page

Lahendamata kaotuse ehk läbimata leina mõju inimesele endale ja teda ümbritsevatele

  • Writer: Maria Mathiesen
    Maria Mathiesen
  • 4 days ago
  • 5 min read

#lein


Selles kirjutuses räägime leinaprotsessist, mis on vanem kui kaks aastat. Lahendamata leinaprotsess on midagi, mida enamasti inimene ise üldse ei taju või tajub osaliselt. Ta satub teraapiasse, sest mingid asjad tema elus ei suju ja ta ei saa aru, mis siis õieti lahti on. Ta on ju enda arvates tubli, virk ja kraps. Kuigi, samal ajal ta adub, et ta seda ka ei ole. Vastuolud mõtlemises, tunnetes, enda ja välise tajus iseloomustavad leinaprotsessi. Kohatised veidrad ja justkui põhjuseta energia puudused. Asjad ei lähe, ei suju, ei liigu ....


Sisemine vastuolu, millest ta otseselt ei saa aru, kas ja kuidas siis asjad on.

Mis hoiab teda ja tema elu tagasi. Miks teistel elu liigub ja temal kohati mitte.

 


Leinaprotsessis olija ei adu kontakti puudumist enda ja eluga

 

Mida leinaja ei adu on see, et ta ei ole eluga juba pikemat aega kontaktis olnud. Eluga kontaktis olemise all pean ma silmas, et nad ei märka päriselt ei ennast ega teisi. Neil oleks nagu kott pähe tõmmatud. Nad ei tea, mida nad tahavad, ega vali selget suunda, neil on raske teadvustada enda vastutust, teha otsuseid ja nendest kinni pidada. Neil ei keeruline aduda, et nad juba pikemat aega ei saa end ümbritsevast aru. Enda sees nad analüüsivad ja mõtlevad ja justkui jõuavad põhjuste ja tagajärgedeni, kuid mingil põhjusel ei ole sellest mingit abi ega tulemust. Kui seda analüüsi kuulata, siis seosed on segased ja arusaamatud. Vastupidiselt, siis nendele inimestele, kelle mõte ja taju on selge, otsused kannavad, tegemised loovad tulemusi. Nende elus võib küll ette tulla väljakutseid, kuid nad läbivad need selge peaga.

 


Inimene on leinaprotsessis justkui udu sees

 

Inimene leinaprotsessis on justkui udu sees. Tema valu psüühikas on nii suur, et alateadvus on talle appi tulnud ja selle summutanud.

See ei muutu talle ennem nähtavaks kui ta julgeb hakata kaotusele otsa vaatama. Seda omakorda takistab suur hirm ja valu. Seega on ta justkui kinnises ringis. Need, kellel on selget mõtlemist suudavad korraga siiski aduda, et leinaprotsess neid tugevalt mõjutab ning nad hakkavad oma leinaga tegelema. Teised võivad leinaprotsessis veeta terve elu. Inimesi, kes on aastakümneteks leinaprotsessi küüsi jäänud ja elu omamoodi elamata jätnud on palju.


Nende lähedased kannatavad, sest keeruline on suhelda inimesega, kes ei kuula ega näe seda, mida teised teevad, kogevad, räägivad, vajavad, tunnevad. 


Veidrad käitumismustrid

 

Leinaprotsessi olevaid inimesi iseloomustavad veel veidrad käitumismustrid. Neil on mingi tung saada midagi, mida nad ise ei teadvusta. Olgu selleks siis lõputu rääkimine, saamatus oma igapäevategutsemistega (iseloomustab pigem inimesi vanemas eas), arusaamatu julguse puudumine, ebaloogilised otsused ja tegutsemisviisid. Nad võtavad kummalisi seisundeid omaks nt. tunne, et nad on targemad kui teised. Nad võivad olla tugevalt kinni mingis käitumisviisis, põhimõttes või suhtumise mustris. Samuti võib neil olla tugev kinni hoidmise vajadus asjade osas. Mõni asi võib olla nii püha, et selle poole ei või teised vaadatagi.


Mõni käitumisviis on neile endalegi arusaamatu, aga nad ei suuda seda muuta.

 


Ootamatu ja sügava kaotuse puhul lukustub osa psüühikast

 

Terapeudi vaates näeb see välja nii, et me vestleme või teeme erinevaid teraapiameetodeid kuid selle inimese psüühika ei tule kaasa. Osa selle inimese psüühikast oleks nagu lukus. Pole tundeid, mõtteid, reageeringuid. Nagu tühjus valitseks. Tegelikult on selle tühjuse sees või all väga palju - sinna jõudes muutuvad nähtavaks suured tunded ja lõpuni mõtlemata jäänud mõtted.


Mida pikemat aega on psüühika olnud lukustunud, seda keerulisem on seda avada.

 

Võib mööduda nädalaid, kuid või isegi aastaid ennem kui inimene vaikselt avaneb ja lubab endal tagasi vaadata, tunda ja mõelda kogetu üle. See on äärmiselt vabastav ja omajagu elumuutev. Kergendust pakkuv. Nagu koorem südamelt liiguks ära või raske seljakott seljast saaks ära võetud.

 

 

Leinaprotsess ei käivitu vaid lähedaste surmadega

 

Leinaprotsessi iseloomustab muutus, mille tulemusel kaotatakse midagi olulist. See võib olla inimene, lemmikloom, kodu, kaaslane, pereliige, töö, unistus, tervis, võimalus, lootus, jne.

 

Iga inimese psüühika reageerib leinaprotsessile erinevalt.

Kõik oleneb sellel hetkel inimese elus toimuvast. Kui leidub päriselt toetavaid inimesi, kes on endaga kontaktis ja toeks siis on suurem tõenäosus leinata ja leinast nn. läbi minna.


Leinast läbi minemine on enamikule inimestest pigem keeruline ja ei toimu iseenesest.

 

Psüühika ise leinaprotsessi ei läbi

 

Leinaprotsessiga ei ole nii, et see ennast ise ära protsessib. Selleks on vaja teadlikult aega võtta, anda endale ruumi, et tunnetada, mõelda, meenutada, kogeda, enda vastu üdini aus olla.


Leinaprotsessi oluline osa on enda tunnete ja vajaduste sõnastamine nii endale kui ka teistele.

Leinaprotsessi oluline osa on selge piiride teadvustamine ning rollide ja vastutuse välja kandmine. Juhtub sedagi, et inimesed poevad leinaprotsessi taha, et ei peaks oma vastutust välja kandma. Nn. neil on ju nii raske, et nad enam ei pea justkui tegema neid asju, mis on päriselt nende vastutus. See on keeruline olukord, sest teiste ülesanne ei ole kedagi tugevalt üles raputada ja korrale kutsuda.

 

Leinaprotsess toob välja psüühikas mitte toimivad seosed

 

Miks mõned inimesed läbivad leinaprotsesse kergemalt kui teised? Vastus on, et nende psüühika toimib terviklikumalt ja selles ei ole nn. halle alasid. Nad oskavad oma psüühikat juhtida ja seda uurida ning vajadusel abistada.


Ka psüühika võib vajada abi tervenemisel.

Kõik varasemad lahendamata teemad võimenduvad leinaprotsessi ajal. Näiteks need, kellel juba ennem leinaprotsessi oli keeruline vastutust võtta, võtavad seda nüüd veelgi vähem. Need, kes olid varasemalt kehvas kontaktis enda sügavate tunnetega ignoreerivad nüüd ennast ja teisi veel enam.

 

Leinaprotsessis oleval inimesel võib olla kaitseharjumus mängida mänge teistega

 

Leinaprotsess teeb inimese psüühikaga kõiksugu trikke. Leinajal võib olla oma agenda, mida ta püüab teisi tegema veenda. Veenmine võib olla vaikne, aga võib olla ka tugevalt survestav. Üks mäng, mida mängitakse on "mul ei ole leinaprotsessi" või "mul on see läbitud", kuigi kõik märgid näitavad, et see nii ei ole. Enamasti nende mänge iseloomustab see, et on raske aru saada, mida nad tahavad või ei taha nn. Mida ja miks nad teevad.


Nende tugevad veendumused on teistele arusaamatud.

Võib esineda äärmuslikku jäikust näiteks mingid asjad peavad olema kindlal viisil, sest neid on nii alati tehtud.

 

Leinas kinni olija on nagu kuum kartul, mis dikteerib temaga ümber käimist

 

Leinas kinni olija läheduses võib olla tunne, et seal peab järgima mingeid reegleid. On teemad, mida võib käsitleda ja teemad, mida ei või. Õhus on veider olemine, mis tekitab segaduse ja arusaamatuse tunde. Jututeemad justkui ei jookse. Rääkida on keeruline.


Räägitakse millegist, aga samal ajal on tunne, et hoopis teine teema soovib ennast näidata.

Teraapias on inimeselt võimalik otse küsida, mida ta parajasti tunneb. Teraapiakabineti väliselt seda küsimust peljatakse ning tihtipeale on avatult rääkimine keeruline.

 

Elu hakkab uues võtmes liikuma kui leinaprotsessi teadlikult läbida

 

Mõne aja pärast kui suur ja sügav valu on saanud psüühikast välja liikuda, liigub selle inimese elu justkui uutele radadele. Ta hakkab tegutsema ja rõõmu tundma viisil, mida ta pikalt polnud kogenud.


Ta märkab inimesi ja elu enda ümber, tal tekib uudishimu. Vajadus olla kaitses kaob.

Need inimesed leiavad oma tee ja oskavad seda väärtustada, sest nad on pikalt kaotsis olnud.

 

 

Leinaprotsess kinni olevate inimeste lähedastele

 

Kuigi leinaprotsessi kinni jäänud lähedane püüab teist tõmmata kaasa oma maailma, siis on oluline teadvustada enda elu ja tegemisi. Kui sobib, siis võib leinajat aidata, toetada, kuulata kuid oluline on, et ei hakkaks seda tegema enda ja oma lähedaste arvelt.

 

Mida teha kui kahtlustad enda puhul leinaprotsessi kinni jäämist

 

Kõige kindlam on tulla teraapiasse ja terapeudi abiga süvitsi tegelema hakata.

Teraapias saad teraapiameetodite abil enda mõtteid, tundeid, vajadusi süvitsi teadvustada ning vajadusel sügaval olevaid tundeid ja reaktsioone vabastada.


Järkjärgult läbid leinaprotsessi ja märkad selget muutust enesetundes ja olemises.

 

Ennem teraapiasse minekut võid algust teha mälestuste kirja panemisega. Kirjutades teadvusta enda mõtteid, tundeid ja vajadusi seoses kaotusega. Samuti märka keha reageeringuid - kust keha läheb pingesse ning mida keha vajab, et lõdvestuda. Luba endal kirjutada, et muuta nähtavaks sinu sees toimuv.


 
 
 

Commentaires


Broneeri kohtumise aeg

 

E-R: 09.00-19.00 

​​L-P: 11.00-16.00 ​

Kohtumised toimuvad teraapiakabinetis ja üle veebi. 

Kadrioru Teraapia OÜ

Reg. 14582342 

Teraapiakabinet 

Köleri 8, II korrus

Kadriorg, Tallinn 71013

maria@mariamathiesen.com

Tel +372 56 998 278

Parkimine - tasuta parkimine maja taga külaliste parkimiskohtadel. Tasuline parkimine Köleri tänaval (tsoon kesklinn) või Köleri tänava Europargis (Tsoon: EP87). 

  • Facebook

© 2024 Maria Mathiesen Teraapia ja Eneseareng

bottom of page